Hvem er Jacob?
Jeg har fået skudsmål som: “Initiativrig og pålidelig, med udtalte sociale egenskaber. En naturligt nysgerrig og loyal teamplayer, der tager ansvar og følger opgaver til dørs”. Jeg har en iboende iværksættermentalitet og er vant til at tænke både strategisk og kommercielt. Jeg besidder indsigt i og forståelse for beslutningsgange og stakeholder management i politisk styrede og komplekse organisationer.
Med mange års bureauerfaring, og som både leder og underviser, er jeg vant til at motivere og inspirere både medarbejdere, samarbejdspartnere og kunder.
Jeg bor i Rudersdal med min forlovede og et par af vores endnu hjemmeboende børn. Hver eneste dag starter jeg med at gå en halv time i skoven med hunden. Jeg er udpræget social og nyder samvær, og jeg er oprigtig nysgerrig på både mennesker og samfundet omkring mig.
Hvad bliver din rolle i ChangeGroup-familien?
Som seniorrådgiver er det min opgave at varetage kunders ambitioner og ønsker for at realisere deres strategi med professionelle og højt kvalificerede konsulenter. Det er min ambition at danne meningsfulde og tillidsfulde relationer til både beslutningstagere og taktiske eksekveringsfolk – og at bidrage med inspiration og kvalificeret rådgivning. Jeg ønsker, at ambitioner og strategi kan omsættes til løsninger, der bidrager til både politisk og kommerciel succes. Mit primære ansvarsområde vil være den offentlige sektor.
Hvorfor har du valgt at blive en del af ChangeGroup?
I næsten 10 år opbyggede og drev jeg mit eget formidlingsbureau som en enmandshær. Med et professionelt rekrutteringsteam i ryggen og i samarbejde med andre dygtige rådgivere, der alle har bidraget til det gode navn og rygte, som kendetegner ChangeGroup, føler jeg virkelig, at jeg kan få lov til at bringe mine spidskompetencer i spil til fælles gavn for både virksomheden, konsulenterne og ikke mindst kunderne.
Short facts om Jacob:
Ansat i ChangeGroup: April 2025
Stillingsbetegnelse: Seniorrådgiver
Baggrund: Uddannet digital designer med en baggrund i marketing management. Tidligere underviser og stifter af formidlingsbureauet We Know People A/S, som leverede selvstændige konsulenter til nogle af Danmarks største virksomheder. Har desuden været medlem af forretningsudvalget på Christiansborg og er medlem af kommunalbestyrelsen i Rudersdal.
Fun fact: “Jeg holder utrolig meget af det libanesiske køkken”