Velkommen til en bomstærk marketingprojektleder

Hvad kræver det at stå i spidsen for ChangeGroups arrangementer og forvandle faglig viden til engagerende artikler, samtidig med at man skal køre et hav af marketingprojekter? Det kræver sin kvinde, og den kvinde hedder Pernille Høyer, den nyeste tilføjelse til ChangeGroups marketingafdeling. 

Pernille er en bomstærk marketingprojektleder. Bogstaveligt talt. Ud over masser af marketingerfaring har hun over 10 års erfaring som instruktør i Bodypump. Hun kommer fra en marketingstilling i IT-branchen, men har bred erfaring inden for marketing fra forskellige brancher. Hun kender altså marketingmekanismerne til bunds, ved, hvordan hun får tingene til at ske, og er en eminent projektleder. Hun får ganske enkelt ikke panik i øjnene, når detaljerne er mange, og tingene går stærkt.

”Jeg plejer at sige, at struktur og sans for detaljer er fundamentet for mit arbejde. Af erfaring ved jeg, at når der er styr på planen og orden i tingene, giver det langt mere overskud til de kreative processer. Ikke bare for mig, men for hele teamet,” fortæller Pernille.

Fra konferencelokalet til træningsgulvet

Pernille har stor erfaring med at arrangere events, møder og konferencer og er ikke bange for selv at stille sig i forreste linje. Måske skyldes det, at hun også i fritiden er vant til at stå i spotlightet og svinge taktstokken. Pernille er nemlig instruktør i Bodypump, som er styrketræning på hold.

”Jeg har undervist i over 10 år og nyder hvert øjeblik af det. Meget af det handler jo om at engagere folk og møde dem dér, hvor de er. Det er lige mig. Mange af deltagerne har været med fra starten, og jeg synes, det er fedt at være med til at støtte dem og rykke dem i deres træning,” fortæller Pernille.

”Det har været en drømmestart”

Hvis du har læst med så langt, kan du næppe være i tvivl om, hvorfor vi gerne vil have Pernille. Hendes faglige kompetencer, store personlighed og høje energiniveau passer perfekt til os. Men hvorfor vil hun have os? Ja, det må hun hellere selv sætte ord på:

“Jeg mærkede nerven og kulturen med det samme. I ChangeGroup ønsker man virkelig at rykke noget, og det vil jeg gerne bidrage til. Jeg har følt mig supergodt tilpas fra første dag. Folk er meget åbne, imødekomne og hjælpsomme. Det har været en drømmestart.”

Fire fakta om Pernille:

Stillingsbetegnelse: marketingprojektleder

Uddannelse: markedsføringsøkonom fra Niels Brock

Særlig ekspertise: events, møder og konferencer

Fun fact: født på kvindernes internationale kampdag

Pernille Høyer

”Jeg plejer at sige, at struktur og sans for detaljer er fundamentet for mit arbejde. Af erfaring ved jeg, at når der er styr på planen og orden i tingene, giver det langt mere overskud til de kreative processer. Ikke bare for mig, men for hele teamet”

Pernille Høyer, marketingprojektleder hos ChangeGroup

Andet relevant indhold

nyhed 8

artikel

Hvorfor gøre det kompliceret, når man kan gøre det enkelt?

Vi er glade for at byde velkommen til Niels Søndergaard, som seniorrådgiver inden..

02.07.2026

nyhed 12

artikel

Først lytte. Så tale. Det er tilgangen.

Vi er glade for at byde velkommen til Marianne Holm Bjerggaard, som seniorrådgiver.

19.06.2026

nyhed 11

artikel

Emma vil ind i IT-maskinrummet

Vi er glade for at byde velkommen til Emma Buchtrup Sølgaard, som studentermedhjælper.

10.06.2026

nyhed 14

artikel

ChangeGroup styrker økonomifunktionen

ChangeGroup styrker økonomifunktionen med Madeleine Holst, der er ansat som økonomiansvarlig.

08.06.2026

nyhed 4

artikel

IT/OT-ekspert bliver en del af ChangeGroup

ChangeGroup byder velkommen til Lars Kristoffersen som IT/OT-ekspert. Lars har 20+ års erfaring..

15.04.2026

Velkommen til en bomstærk marketingprojektleder

Google reCaptcha: Ugyldig site-nøgle.

Velkommen til en bomstærk marketingprojektleder

Google reCaptcha: Ugyldig site-nøgle.

Velkommen til en bomstærk marketingprojektleder

Google reCaptcha: Ugyldig site-nøgle.