Fra uniform til IT-projekter

Nu skal militær erfaring forvandles til nye muligheder i det private erhvervsliv. Et nyt samarbejde mellem ChangeGroup, Velkommen HJEM og Hovedorganisationen for Personel af Reserven i Danmark (HPRD) skal åbne op for nye karriereveje for veteraner og reservister. Nøglen er faglig støtte og gode rammer

Overgangen fra militært virke til det civile erhvervsliv er ikke bare et jobskifte. Det er et skifte i identitet, sprog og hverdag. Hos ChangeGroup tror vi på, at den overgang lykkes bedst, når mennesker bliver mødt med forståelse, tid og den rette støtte.

Derfor har ChangeGroup indgået et samarbejde med Velkommen HJEM og Hovedorganisationen for Personel af Reserven i Danmark (HPRD) for at åbne nye muligheder for veteraner og reservister. Sammen arbejder vi for at hjælpe mennesker med at omsætte deres militære erfaring til stærke karrieremuligheder i civile IT‑roller og projekter. Her er en militær baggrund og en aktiv sikkerhedsgodkendelse, nogle steder, ikke bare et plus – men ofte en forudsætning.

Danmark har brug for mennesker, der kan bevare overblikket, tage ansvar og skabe kvalitet i komplekse IT‑ og digitaliseringsprojekter. Mange veteraner og reservister rummer netop disse kompetencer – opbygget gennem erfaring, træning og ansvar i krævende situationer.

Mennesker først – projekter bagefter

For os er samarbejdet også et spørgsmål om ansvar. Om at støtte overgangen og sikre, at militære kompetencer finder mening og plads i det civile arbejdsliv.

Det betyder, at vi:

  • Hjælper veteraner og reservister med at oversætte deres erfaring til civile roller
  • Tilbyder sparring på CV, karrierevalg og IT-projektmuligheder
  • Tager os tid til dialog og afklaring
  • Tilbyder mentorordninger, hvor de får tilknyttet en erfaren sparringspartner
  • Skaber et fællesskab, hvor man ikke står alene i overgangen

Når mennesker føler sig set, støttet og taget alvorligt, skaber det også bedre resultater. For både dem selv og for de IT-projekter, de bliver en del af.

Det er essensen af samarbejdet:

Vi bygger bro mellem militær erfaring og civile muligheder.
Vi investerer i mennesker – ikke kun i kompetencer.
Og vi styrker både dem, der tager springet, og de projekter, de bliver en del af.

Kort sagt: Vi åbner døren med omtanke. Vi løfter kvaliteten gennem mennesker. Og vi skaber værdi på en måde, der giver mening for alle parter.

Catrine Caspersen

Vil du vide mere om samarbejdet eller er du måske selv veteran eller reservist? Så kontakt

Catrine Caspersen, Rekrutteringsspecialist

Andet relevant indhold

nyhed 8

artikel

Hvorfor gøre det kompliceret, når man kan gøre det enkelt?

Vi er glade for at byde velkommen til Niels Søndergaard, som seniorrådgiver inden..

02.07.2026

nyhed 12

artikel

Først lytte. Så tale. Det er tilgangen.

Vi er glade for at byde velkommen til Marianne Holm Bjerggaard, som seniorrådgiver.

19.06.2026

nyhed 11

artikel

Emma vil ind i IT-maskinrummet

Vi er glade for at byde velkommen til Emma Buchtrup Sølgaard, som studentermedhjælper.

10.06.2026

nyhed 14

artikel

ChangeGroup styrker økonomifunktionen

ChangeGroup styrker økonomifunktionen med Madeleine Holst, der er ansat som økonomiansvarlig.

08.06.2026

nyhed 4

artikel

IT/OT-ekspert bliver en del af ChangeGroup

ChangeGroup byder velkommen til Lars Kristoffersen som IT/OT-ekspert. Lars har 20+ års erfaring..

15.04.2026

Fra uniform til IT-projekter

Google reCaptcha: Ugyldig site-nøgle.

Fra uniform til IT-projekter

Google reCaptcha: Ugyldig site-nøgle.

Fra uniform til IT-projekter

Google reCaptcha: Ugyldig site-nøgle.